Metabolik Cerrahi

Obezite ameliyatları aynı zamanda hormonal ve metabolik etkilerinden dolayı metabolik cerrahi ameliyatlarıdır. Çünkü bu ameliyatlar obezite sorununu çözerken, aynı zamanda kişide obezite nedeniyle var olan tip 2 diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması gibi hastalıkların gerilemesini de sağlamaktadır. Metabolik sendrom olarak adlandırdığımız bu hastalıkların düzelmesi nedeniyle Metabolik Cerrahi olarak adlandırılmaktadır.

Diyabet Cerrahisi (Şeker Ameliyatı) Nedir?

Gerçekte bu isimle adlandırılan bir ameliyat yoktur. Metabolik hastalıklar içerisinde en yaygın olarak görülen tip 2 diyabet hastalığı olduğundan, metabolik cerrahi sonrası en çok düzelme de şeker hastalığında görülmektedir. Halk arasında bu nedenle Şeker Ameliyatı olarak adlandırılma yaygın olarak kullanılmaktadır. Etkinlik düzeylerine göre farklı ameliyat tiplerinin farklı yüzdelerde şeker hastalığını tedavi etmede katkıları bulunmaktadır.Bu ameliyatlar genellikle innovative ameliyatlardır ve oldukça çok tariflenen ameliyat tipi mevcuttur.

Şeker ameliyatı olarak sunulan ameliyatlar

  • Duodenal switch
  • Sleeve gastrectomy with Roux-en-Y duodenojejunal bypass
  • Single Anastomosis Duodeno-İleal Bypass with Sleeve gastrectomy
  • Sleeve gastrectomy with Loop Duodenojejunal bypass
  • Sleeve gastrectomy with Transit Bipartisyon
  • Sleeve gastrectomy with Duodenoileal interposition
  • Single anastomosis Sleeve İleal Bypass
  • Sleeve gastrectomy with Proximal Jejunal Bypass

Bu tarz ameliyatlar altın standart ameliyatlar değildir. Bu tarz ameliyatlar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi hasta bazlı olarak cerrahınızdan almanız en iyisi olacaktır.

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Obezite ve Metabolik Cerrahi Klinik Protokolü ile Diyabetik hastalarla ilgili kimlerin ameliyat olabileceği belirlenmiştir.


Ameliyat Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Hastanemizde her türlü genel cerrahi işlem ile ilgili muayene, tetkik ve değerlendirme yapılmaktadır.

Tanı konulmuş bir hastalığınız için yapacağınız ameliyat ön görüşmesi hizmeti verilmektedir.

Gerekli tüm ileri düzey tıbbi cihaz ve donanımlar ile tanı ve tedavi sürecinizde yanınızdayız.

İş gücü kaybına ve günümüzün en değerli kavramının ‘’zaman’’ olduğu bilincinde bir çok ameliyatımızın hazırlığını ameliyat günü sabahtan yapmakta ve aynı gün hem tüm gerekli tetkikleri ve konsültasyonları tamamlamakta hem de ameliyatı gerçekleştirmekteyiz.

Zaman öldürmek, en pahalı harcamadır.(Balzac)

Ameliyat Sonrası Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası ilgili, empati yeteneği olan sizlere elinden geldiğince yardımcı olan istekli bir ekip ile hizmet vermekteyiz.

Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastane yatış süresi oldukça kısa olmakta,işe geri dönüş süreciniz daha çabuk gerçekleşmektedir.

Örneğin safra kesesi, kasık fıtığı, reflü cerrahisi gibi bir çok genel cerrahi ameliyatı sonrası genelde bir gece hastanede yatış olmakta ve diğer gün birçok hastamız taburcu edilmektedir.

Obezite ve metabolik cerrahi sonrası yapılan ameliyat tipine göre 2 gece ya da 5 gece arasında hastane yatışı sonrası taburculuk gerçekleşmektedir.

Ameliyat sonrası ilk on gün içerisinde birinci poliklinik kontrolü yapılmaktadır.